Wybierz domenę .pl, gdy tylko jest to możliwe

Jeśli masz już na myśli nazwę domeny i uważasz, że jest ona dostępna w wielu domenach TLD, domena .pl  powinna zawsze być twoją pierwszą opcją.

Nie ma technicznych różnic między różnymi domenami TLD. Jednak badania pokazują, że nazwy domeny .pl (w Polsce)  są bardziej zapadające w pamięć i zajmują wyższą pozycję pod względem wiarygodności.

Wyszukiwarki przypisują starszym witrynom i domenom większą wagę, ponieważ są uważane za bardziej godne zaufania . Samo zarejestrowanie  domeny  nie oznacza, że Twoja witryna będzie natychmiast pozycjonowana. Może to jednak mieć znaczenie dla percepcji użytkownika.

Rozważ potencjalne domeny, wymyślając nazwy firm.

Rozważanie potencjalnych nazw domen przy zakładaniu firmy jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miałoby większego sensu. To dlatego, że strona pojawiła się po tym, jak firma już działała. Operacje online nie były jeszcze tak powszechne.

W dzisiejszych czasach logiczne jest myślenie o internetowej części swojej firmy od samego początku procesu planowania. Każda firma potrzebuje obecności w Internecie, która obejmuje stronę internetową i prawdopodobnie media społecznościowe, oraz dla profesjonalnych kont e-mail .

Wymyślając potencjalne nazwy firm, sprawdź, czy są one dostępne jako domeny (i czy domeny TLD .pl są dostępne do zgarnięcia). Jeśli tak nie jest, spróbuj użyć kombinacji ze słowami pomocniczymi (takich jak lub  my ) i zanotuj, które nazwy domen możesz zarejestrować.

Znalezienie świetnej nazwy firmy tylko po to, by odkryć, że nie jest ona dostępna jako domena, może być dużym ciosem. Zalecamy również pójść o krok dalej i sprawdzić, czy Twoje ulubione nazwy domen są również dostępne w mediach społecznościowych. Aspekt mediów społecznościowych przy wyborze nazwy domeny nie jest tak krytyczny, ale warto go rozważyć.

Nie bój się skracać.

Wiele najpopularniejszych stron internetowych używa skrótów w swoich domenach. Dwa dobrze znane przykłady to:

amazonaws.com: AWS oznacza Amazon Web Services . Jako samodzielna domena  amazonwebservices.com  brzmi nieco niezręcznie. Dzięki skrótowi do komponentu AWS, domena pozostaje krótka i dobrze oznakowana.

nytimes.com: The New York Times to jedna z najbardziej znanych publikacji na świecie, a NY to powszechny skrót dla tego miasta. Oznacza to, że firma może używać skróconej wersji w swojej nazwie domeny.

Skrót części domeny działa najlepiej, jeśli masz długą nazwę firmy (w zasadzie wszystko powyżej dwóch słów). Najlepiej, aby nazwy domen były jak najkrótsze, aby były łatwiejsze do zapamiętania i nie zabierały dużo czasu na wpisywanie.

Te dane są prawdziwe, jeśli spojrzysz na najpopularniejsze strony internetowe na świecie. Prawie wszystkie ze 100 najpopularniejszych witryn na całym świecie mają nazwy domen składające się z dwóch lub trzech słów.

Krótsze nazwy domen mogą nie gwarantować sukcesu, ale są powszechne w przypadku najwyżej ocenianych witryn.

Wymyślając potencjalne nazwy firm, rozważ możliwe skróty. Tytuły jednowyrazowe są idealne, ale może być konieczne zbudowanie marki od podstaw.

Przetestuj potencjalne nazwy domen

Wiele najpopularniejszych firm na całym świecie używa zmyślonych słów w swoich nazwach. Firmy takie jak Walmart, Toyota i Google wykorzystały unikalne słowa i zbudowały wokół nich swoje marki.

To powszechny trend, w którym startupy używają unikalnych słów jako swoich nazw. Technicznie rzecz biorąc, możesz użyć dowolnego wymyślonego słowa jako nazwy firmy i domeny. Jednak może być trudno stwierdzić, czy użytkownikom i klientom spodoba się  to słowo. (Tak jak w przypadku fiaska Netflix Quickster ).

Prawdopodobnie, jeśli Twoje produkty i usługi są wystarczająco dobre, nazwa nie będzie miała większego znaczenia. Z czasem użytkownicy będą kojarzyć produkty z nazwą i tak rodzi się Twoja marka.

Jeśli chcesz grać bezpiecznie, najlepiej jest „przetestować” potencjalne nazwy przed zarejestrowaniem firmy i nazwy domeny. Testując nazwę, mamy na myśli :

Zapytaj znajomych i rodzinę, co myślą o tym imieniu. Ta metoda jest najtańszą opcją, ale możesz nie uzyskać dokładnych informacji zwrotnych z powodu osobistych relacji i uprzedzeń.

Użyj grup kontrolnych. Niektóre usługi gromadzą ludzi z różnych środowisk, aby pomóc Ci przetestować pomysły i nazwiska. Panel może pomóc określić, jak ludzie myślą o potencjalnej nazwie firmy/domeny.

Sonda wśród obserwujących w mediach społecznościowych. Jeśli masz już markę podstawową, publikowanie informacji o swoich wyborach na kontach w mediach społecznościowych może dać ci próbkę tego, jak twoja obecna baza użytkowników będzie się odnosić do nowej terminologii.

Oczywiście większość ludzi nie ma środków na testowanie nazw domen i grup fokusowych przed ich zarejestrowaniem. Istnieje jednak kilka narzędzi, które mogą pomóc złagodzić to obciążenie, takie jak usługi takie jak Typeform , które umożliwiają tworzenie anonimowych ankiet i udostępnianie ich.

Podczas testowania potencjalnych nazw domen pomocne jest przygotowanie listy pytań. Zamiast pytać, czy użytkownicy lubią daną domenę, sprawdź, czy jest ona łatwa do zapamiętania i wpisania. Dodatkowo zapytaj, czy nazwa przypomina ludziom konkurentów i z czym kojarzą im się słowa.

Wniosek

Wymyślenie świetnej nazwy domeny może być wyzwaniem. W pewnym sensie jest to tak trudne, jak wybranie idealnej nazwy dla Twojej firmy. Zły wybór nie oznacza, że Twoja witryna nie odniesie sukcesu. Ale z pewnością może wpłynąć na Twoją markę i sposób, w jaki postrzegają ją użytkownicy.

Chcesz wybrać najlepsze możliwe nazwy domen i zalecamy, abyś zaczął sprawdzać dostępność podczas wymyślania samej nazwy firmy. W dzisiejszym współczesnym świecie każda firma potrzebuje strony internetowej od samego początku. Dlatego warto przeprowadzić badania tak wcześnie, jak to możliwe. Jeśli uda Ci się zdobyć odpowiednią domenę we właściwym czasie, wiele działań związanych z marketingiem i brandingiem stanie się znacznie prostsze.

Źródło. Blog Elegant Theme